اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر هیئتی تجاری را به سرپرستی آقای هانی فیصلی، به استانبول ترکیه اعزام نمود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خرمشهر؛ دیدار با رایزن بازرگانی سفارت ج ا ایران در استانبول، نشست با هیئت رئیسه اتاق بازرگانی استانبول، دیدار با مشاور ریاست جموهری ترکیه، دیدار با سرکنسول ج ا ایران در استانبول و بازدید از برخی واحدهای صنعتی برجسته کشور ترکیه از برنامه های این هیئت تجاری خواهد بود.

این هیئت تجاری که با حضور رئیس ، برخی از اعضای هیئت نمایندگان و دیگر اعضای اتاق خرمشهر به ترکیه اعزام شده است، در اولین روز سفر خویش و پس از دیدار با رایزن بازرگانی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول، به اتاق بازرگانی استانبول رفته و با مدیران این اتاق نشستی را برگزار نمود.

رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر در تشریح این نشست بیان نمود: با توجه با مشترکات ایران و ترکیه در زمینه های مختلف و همچین سبقه ی تاریخی و دیرین روابط این دو کشور در منطقه، با هدف معرفی منطقه آزاد اروند و ظرفیت های مختلف اقتصادی و صنعتی آن و به منظور تقویت ارتباطات تجاری، بازرگانی و سرمایه گذاری فعالان اقتصادی این منطقه با کشور ترکیه؛ بر آن شدیم تا هیئتی تجاری را به استانبول ترکیه اعزام نماییم.

هانی فیصلی ادامه داد: خوزستان علیرغم این که به عنوان یکی از قطب های صنعتی ایران به شمار میرود و با وجود ظرفیت های مختلف بازرگانی، صنعتی و کشاورزی، تا کنون نتوانسته به شکل شاسیته ای در بازار ترکیه حضور داشته باشد، بررسی علمی و کارشناسی دلایل این امر و رایزنی جهت رفع این مورد، با توجه به قابلیت های مختلف استان خوزستان در تولید محصولات با کیفیت و متنوع از یک سو و همچنین جاذبه و کشش بازار کشور ترکیه برایا این محصولات از سوی دیگر می تواند گامی مهم و بنیادین در توسعه مراودات تجاری دو کشور و همچنین گسترش مراودات بازرگانی میان فعالان اقتصادی این دو همسایه به شمار آید.

ایشان ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه تاثیر گذار دو کشور در خاورمیانه بیان نمود:  ایران و ترکیه میتوانند با پل ترانزیتی و شاه راه ارتباطی شرق و اروپا باشد، از این رو با توجه به اهمیت توسعه روابط همه جانبه لازم است تلاش و عملکردی وسیع از سوی تمامی بخش های دو کشور صورت گیرد، که سفر به استانبول و دیدار با مدیران اتاق بازرگانی این شهر در این چهارچوب صورت گرفت.

فیصلی ضمن اشاره به استقبال طرف استانبولی از این دیدار و علاقه ی ایشان به توسعه مراودات تجاری میان اعضای دو اتاق، بیان نمود: در این نشست بر راه های توسعه مراودات تجاری میان دو کشور و نیز ایجاد شیوه ی

راه و راهکارهای مناسب در حضور محصولات با کیفیت خوزستان و استانبول جهت عرضه در بازارهای متقابل از یک سو و همچنین بهره بردن از مسیرهای ترانزیتی شلمچه و استانبول در توسعه عملیات حمل و نقل تجاری با کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپای شرقی از سویی دیگر توافقات مناسبی حاصل گردید. استان خوزستان توان فزاینده ای در توسعه صادرات محصولات کشاورزی، فولاد و مشتقات نفتی و فرآورده های پتروشیمی به ترکیه را در دل خود جای داده از ان سو نیز ظرفیت واردات مواد غذائی، پوشاک و برخی لوازم الکترونیک از بازار ترکیه به استان خوزستان وجود دارد که نیاز است به شکلی مناسب و با توانی مضاعف به تراز تجاری مناسب و حداکثری میان دو منطقه برسیم.

ایران و ترکیه نقشی مهم در مناسبات سیاسی و اقتصادی منطقه دارند

اسرافیل کورال آی؛ نائب رئیس اتاق بازرگانی استانبول نیز در این نشست عنوان کرد: دو کشور ایران و ترکیه جایگاهی مهم و نقشی اساسی در منطقه دارند، از این رو با توجه به قدمت و سبقه ی روابط تجاری دو کشور و نقش مهم انها در مناقشات و روابط سیاسی کشورهای منطقه، لازم است با فعالیت های همسو و توسعه ارتباطات متقابل، اثری در رشد صلح و استقلال اقتصادی خاورمیانه بر جای گذاریم.

وی بیان نمود: بخش خصوصی و فعالان اقتصادی ترکیه علاقه و کشش شدیدی در توسعه روزافزون روابط تجاری با همتایان ایرانی دارند. از این رو با توجه به این بخش خصوصی دو کشور می توانند در کنار هم سهم بسزائی از مراودات بین المللی منطقه را در دست بگیرند؛ باید از ظرفیت مشترکات دینی و فرهنگی بهره لازم را برده و روابط اقتصادی منطقه را رو به رشد مضاعف ببریم. بخش خصوصی تکیه و فعالان اقتصادی استانبول بی شک خواهان تقویت و توسعه روابط با همتایان ایرانی به ویژه در بخش های دارای روابط کمتر مانند منطقه آزاد اروند دارند.

کورال آی در پایان گفت: حضور بسیاری از مواد معدنی ایرانی و محصولات کشاورزی و … در بازارهای ترکیه، استقبال بازرگانان ایرانی از کالاهای ترکیه ای و سرمایه گذاری مشترک فعالان اقتصادی ترکیه در صنایع ایرانی نشانه هایی از روابط مناسب و علاقه ی بالقوه بخش خصوصی دو کشور جهت توسعه و تداوم ارتباطات تجاری و اقتصادی است.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2024 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ