یادداشت رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر به بهانه سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به خوزستان

قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را!!!

سالهاست که از زبان مسئولان و مدیران دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدح فعالان اقتصادی را شنیده ایم و همواره صحبت های مؤکد آنها در حمایت، همراهی و توسعه دامنه ی فعالیت های این قشر از جامعه به گوش ما رسیده است. حمایت آنها از خصوصی سازی و توسعه ابزار فعالیتی بخش خصوصی، آینده ای سبز و روشن را در برابر چشمانمان، برای اقتصاد کشور، ترسیم نمود.

آینده ی دیروز اما با حال امروز ما قابل قیاس نیست.

ریشه یابی این معضل و چالش، زیاد سخت نیست. گاهی گفتار با رفتار همخوانی ندارد. اما در برابر مدیران دولتی و نمایندگان مجلس این کلام صادق نیست. گفتار و رفتار ایشان در رابطه با بخش خصوصی، هیچ گاه همخوانی نداشت. صدور بخشنامه ها، آیین نامه ها و قوانین اقتصادی، بدون اخذ نظر کارشناسی فعالان اقتصادی و با تصمیمات نامدبرانه ای که با یک انفعال آنی، تنها سخت تر شدن شرایط و فضای کسب و کار بخش خصوصی را منجر شده است، نشان های کوچکی از عدم حمایت و همراهی مدیران با بخش خصوصی است. حال نمیدانیم که قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را!!!

تجسم این سخن را در سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان به وضوح دیدیم. سفری که با شعار بهبود وضعیت معیشت شهروندان خوزستانی آغاز شد. مگر معیشت هم استانی های عزیزمان مقوله ای جدا از فعالیت های اقتصادی است، که در هیچ یک از برنامه های این سفر، اتاق های بازرگانی استان به عنوان، پارلمان بخش خصوصی و متخصصین حوزه های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جایی نداشته اند.

بازدید از بندر خرمشهر، مرز تجاری شلمچه و برخی دیگر از فضاهای اقتصادی منطقه، بدون انجام هماهنگی و دعوت از نمایندگان بخش خصوصی در اتاق های بازرگانی صورت گرفت، فرصتی که می توانست با نظرات کاربردی، کارشناسی و دید دقیق به روندهای تجاری و صنعتی منطقه، باعث بیان کامل مشکلات و ارائه راهکارهای پیشنهادی شده و قدمی در جهت تصویر سازی رئیس دستگاه مقننه در عمق معضلات موجود و چگونگی رها شدن از آنها به شمار رود.

اما این بی تدبیری در عملکرد برنامه ریزان سفر دکتر قالیباف و همچنین عدم تدبیر و شناخت کافی از سوی مدیران محلی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، به وضوح این فرصت را از دست داد، تا نهال امید فعالان اقتصادی خوزستان، که با شعار و وعده و وعید آبیاری میشد، در جا خشک شده و جان دهد.

با این نگاه و عملکرد از سوی استاندار و  فرمانداران به عنوان نمایندگان دولت، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و هیئت برنامه ریزی سفر  دکتر قالیباف، دیگر نباید انتظاری برای اهمیت دادن به مشکلات معیشتی و اقتصادی خوزستانی ها داشت.

جناب آقای دکتر قالیباف، اکنون که فرصتی برای بیان مطالب پارلمان های بخش خصوصی استان داده نشد، بهتر است بدانید که هیچ گاه؛ تاکید میکنم هیچ گاه، معیشت شهروندان خوزستانی بدون رفع مشکلات اقتصادی بهبود نخواهد یافت. بیکاری، فقر و معضلات عمران و آبادی خوزستان بزرگ و عزیز، تنها با تغییر نگاه به فعالان اقتصادی و فعالیت های بخش خصوصی میسر خواهد بود که اگر غیر از آن بود که مدیران دولتی می بایست تا کنون ، ثروتمندترین استان کشور را عاری از هر مشکلی میکردند.

بدانید در شرایط تحریم و انزوای کشور، و در جبهه های جنگ کنونی با دشمنان نظام (که با محوریت اقتصادی در حال انجام است)، تنها سلاح موثر، تغییر نگرش به بخش خصوصی و بهبود شرایط فعالیت های اقتصادی خواهد بود که با عملکرد کنونی ، امیدی به حصول آن نیست.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2021 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ