صبح امروز نشست هیات نمایندگان اتاق خرمشهر در محل سالن اجتماعات این اتاق برگزار گردید. به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن ، این نشست با رعایت پروتکل های بهداشتی پس از دو ماه فاصله از تاریخ قبلی جلسه هیات نمایندگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر، هانی فیصلی در تبیین اهداف این نشست عنوان کرد: بررسی عملکرد کمیسیون های تخصصی و مسائل صادرات از بندر خرشهر و مرز تجاری شلمچه از مهم ترین موارد مطرح شده در این نشست بود.

رئیس اتاق خرمشهر ضمن گلایه از عدم ارسال گزارشات کافی از سوی کمیسیون های تخصصی بیان نمود: هر چند که بدلیل بروز بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن جهت برگزاری نشست ها و دیدارهای تخصصی به طور معمول عملکردها کاهش یافته، اما انتظار میرود با اتخاذ تدابیر مناسب از سوی رؤسا و اعضای کمیسیون های تخصصی، امکان تسریع در نیل اهداف و بهبود عملکردهای مربوطه فراهم گردد.

فیصلی افزود: علیرغم وجود فعالیت های متعدد از سوی اعضای کمیسیون ها، بهتر است کلیه فعالیت ها در قالب کمیسیون های تخصصی انجام گردد، تا ضمن تهیه گزارش ارزنده، ارزش فعالیت ها و عملکرد صورت گرفته از بین نرود.

ایشان در پایان از کمیسیون های تخصصی اتاق به ویژه حوزه های صادرات و صنعت ، درخواست کرد با تهیه پروپزال و گزارش جامعی از مشکلات و مسائل حوزه های تخصصی، راهکارها و پیشنهادهای لازم ارائه گردد، تا در نشست های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و مصوبات لازم جهت رفع معضلات اقتصادی منطقه برداشته شود.

نزول رتبه صادرات مرز شلمچه

نائب رئیس اتاق خرمشهر نیز در این نشست ضمن اعلام نزول رتبه صادراتی مرز تجاری شلمچه از جایگاه دوم به رتبه پنجم؛ بیان نمود: نزول جایگاه صادراتی در مرز شلمچه از سال های قبل و به دلیل عدم هماهنگی قوانین در تمامی مرزها، آغاز شد، که با شیوع کرونا این افت تجاری شدت گرفته است.

موسوی افزود: خوشبختانه و با رایزنی های لازم، تمامی محدودیت های صادراتی در مرز شلمچه مرتفع شده است ولی حصول جایگاه قبلی این مرز تجاری در توسعه صادرات غیر نفتی کشور، نیازمند برنامه ریزی مناسب و پیگیری مستمر و مداوم دارد.

ایشان در بخش دیگری از صحبت های خویش به پتانسیل فراوان صادرات خدمات فنی و مهندس به عراق اشاره کرد و گفت: با توجه به رویکرد خودکفائی و تقویت صنایع در عراق، زمینه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری در این زمینه با ایجاد بازارچه های نوین و تخصصی به ویژه در فضای مجازی وجود دارد؛ که لازم است برنامه ریزی لازم در این رابطه صورت پذیرد.

وی در پایان ضمن اشاره به این که توسعه اشتغال زائی در خرمشهر در گرو توسعه تجارت این شهرستان خواهد بود بیان کرد: در شرایطی که انجام واردات به سختی قابل انجام است، توسعه حداکثری صادرات غیر نفتی علیرغم محدودیت های موجود، میتواند گام مهمی در بهبود شرایط اقتصادی و تجاری منطقه و توسعه اشتغال به شمار آید.

در پایان این نشست با اهدای لوح سپاس، از عملکرد و تلاش های آقایان امین فرطوسی و عبدالمنعم کعبی نژاد، در مسند ریاست کمیسیون های گردشگری و حمل و نقل اتاق خرمشهر، تقدیر به عمل آمد.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ