احمد سیاهپوش در نشستی که با مدیران اتاق بازرگانی خرمشهر داشت ضمن اشاره به تمایل استان های جنوبی عراق بر گسترش تجارت با همتایان ایرانی بیان نمود: شلمچه و ظرفیت های تجاری آن در دو طرف، فرصتی ایده آل فراروی توسعه صادرات کالاهای ایرانی قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تمایل فعالان اقتصادی عراق به توسعه تجارت با ایران بیان نمود: بازرگانان و قعالان اقتصادی استان های جنوبی عراق به دلیل مشترکات دینی، مذهبی و فرهنگی با همتایان ایرانی خویش، توجهی و تمرکزی بیشتری برای توسعه مراودات بازرگانی خویش با ایران دارند، عدم بهره از این فرصت مناسب سبب از دست رفتن علایق عراقی ها به فعالیت با ایران و سوق دادن ایشان به سوی کشورهای رقیب خواهد شد.

ایشان تاکید نمود: مرز شلمچه در هر دو طرف با سرمایه گذاری مناسب دولت های ایران و عراق از زیر ساخت های مناسب برخوردار است که این ویژگی در کنار رغبت شهروندان بصره به فعالیت با ایران و نیاز کشورمان به عرضه کالاهای داخلی به بازار پویای عراق ، فرصت ایده آلی را فراهم آورده که می تواند این مرز را به پایلوت تجاری اصلی ایران و عراق تبدیل نماید.

وی ادامه داد: نباید با سوء مدیریت و عدم هماهنگی این فرصت ایده آل را از دست داد. انجام امور بدون کارشناسی لازم، توسط دستگاه های غیر متخصص در امور تجاری از یک سو و عدم مدیریت واحد و همدلی دستگاه های ناظر و حاکم در امور تجاری از سوی دیگر؛ باعث کاهش فعالیت های تجاری شده است، که این امر لزوم هماهنگی و حرکت همسو را بیش از هر زمان دیگری نمودار ساخته، تا بازار مناسب کشور دوست و برادر عراق را بیش از این دست ندهیم.

سیاهپوش بیان نمود: در مدیریت مرزهای تجاری میبینیم که حتی کشور عراق، علیرغم تعدد احزاب از مدیریت واحد و متمرکزتری بهره میبرد، که این مهم ضعف مدیریت امور تجاری در میان مدیران دخیل در امور تجاری و اقتصادی خوزستان را نشان میدهد.

این مقام مسئول بیان نمود: استان بصره به عنوان یکی از پرجمعیت ترین مناطق کشور عراق و همچنین پایتخت اقتصادی این کشور و با بهره بردن از شرایط اقتصادی ایده آل چون ۵ بندر فعال، می تواند بازاری مهم در تجارت کشورمان به شمار آید که این موارد در کنار فاصله ۱۷ کیلومتری مرکز این استان با شلمچه، اهمیت این مرز در توسعه تجارت ایران با عراق را به نمایش میگذارد.

ایشان در پایان ضمن اشاره به آمادگی بندر معبل عراق جهت انجام امور تجاری با همتایان خوزستانی، افزود: مدیران استانی و منطقه آزاد اروند باید تدبیر مناسبی جهت توسعه مراودات تجاری از طریق مرزهای دریایی با کشور عراق را فراهم کنند تا توسعه صادراتی و تجاری میان دو کشور بیش از پیش به دست آید.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ