از زمان انتشار ویروس کرونا و به دلیل پرهیز از شیوع گسترده آن؛ گذرگاه های تجاری به کشورهای مختلف به مدت چند ماه بسته شد . اما پس از رایزنی های متفاوت، یک به یک مرزها در حال بازگشائی است. مرزهای تجاری با عراق نیز از این قاعده مستثنی نبود، اما بازگشائی این مرزها اکنون صادرکنندگان را با قوانین و مقررات جدیدی از سوی این کشور مواجه کرده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر؛ به دلیل آشنائی صادرکنندگان و بازرگانان با قوانین و شرایط جدید تجاری کشور عراق از یک سو و مطرح نمودن پرسش ها و مشکلات قعالان اقتصادی با مدیران و مسئولین از سوی دیگر؛ نشستی با حضور رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق و جمعی دیگر از مدیران استانی و منطقه ای و فعالان اقتصادی در سالن همایش های اتاق بازرگانی خرمشهر برگزار گردید.

نائب رئیس اتاق خرمشهر ضمن انتقاد از عدم ثبات قوانین تجاری و صدور بخشنامه های غیر کارشناسی بیان نمود: صادرکنندگانی که زمانی با نام و پسوند سربازان اقتصادی نامگذاری میشدند، اکنون و با تغییر نگاه مدیران، به دید متهم و متخلف دیده می شوند، این در حالی است که عدم ایفای تهد ارزی از سوی ایشان که عمدتا به دلایل منطقی صورت نگرفته، اهرمی برای اتهام و فشار مضاعف به این بخش از جامعه تبدیل شده است.

سید مصطفی موسوی افزود: لزوم تغییر نگرش در برخی از تصمیمات لازمه بهبود وضعیت اقتصادی و گذر از شرایط سخت تحریم است. قابل انکار نیست که تنها راه گذر از تحریم ها، اعتماد و اتکا به بخش خصوصی و فعالیت های اقتصادی و بازرگانی آنان است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای همسایه و رقبای تجاری ما جهت تصاحب بازار پویای عراق، کالاهای خود را بدون تعرفه های گمرکی به این کشور صادر مینمایند. این در حالی است که در کشور ما با قوانین مخل و معارض، موانع متعددی در مسیر صادرات وارد میشود. بر خلاف دیگر کشورها به جای تسهیل صادرات و تصاحب بازار کشورهای همسایه در حال افزایش شرایط سخت تجاری و محدود کردن بازارهای بین المللی هستیم.

ایشان در بخش دیگری از صحبت های خود بیان نمود: محدودیت و ممنوعیت واردات، در برخی از اقلام، اثری منفی در تزار تجاری و حتی افزایش صادرات داشته است. تجارت تهاتری یکی از روش های رایج در میان بازرگانان کشورهای مختلف است که با محدودیت واردات در ایران به سختی قابل حصول است.

موسوی در پایان ضمن اشاره به فعالیت های محدود مرزهای شلمچه و چذابه در صادرات به عراق بیان نمود: لازم است رایزنی لازم جهت فعالیت مستمر این مرزها در طول هفته صورت گیرد. کاهش حداکثری محدودیت ها یکی از مطالبات فعالان اقتصادی در مرزهای استان خوزستان با کشور عراق است.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ