به منظور بررسی و تعیین اهداف اعزام هیات تجاری به استان بصره و مرز سفوان عراق؛ نشستی با حضور نمایندگان اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر؛ در این نشست نائب رئیس اتاق تعاون استان خوزستان؛ نائب رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر و روسای اتاق های تعاون و اصناف شهرستان های خرمشهر و آبادان حضور داشتند.

براساس این گزارش، نائب رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر در این نشست ضمن اشاره به ظرفیت های اقتصادی کم نظیر در عراق، بیان نمود: در تجارت، مطالعه بازار اولین گام به شمار میرود و تبیین اهداف، استراتژی، سرمایه و همچنین برنامه ریزی بر پایه این مطالعه و تحقیق صورت میگیرد.

سید مصطفی موسوی در ادامه ضمن اشاره به راه اندازی بازارچه مرزی سفوان در مرز تجاری عراق و کویت بیان نمود: با هدف مطالعه نیازهای بازار عراق و جهت بهره برداری از اقدامات موفق صورت گرفته در این بازار، در نظر داریم تا هیئتی تجاری – بازاریابی را متشکل از اصناف ، تعاونی ها و بازرگانان به مرز سفوان و استان بصره عراق اعزام نماییم.

ایشان ضمن اشاره به مزیت های بازارچه های مرزی در تصاحب بازارهای هدف بیان نمود: نیاز به فعالساز و پویاسازیبازارچه های مرزی در منططقه با عنایت به همجواری با کشور عراق و بازار پویای ان، قابل لمس و مشاهده است. به ویژه این که در مرزهای دیگر این کشور با همسایگانی چون کویت با راه اندازی بازارچه های مرزی تلاش زیادی در تصاحب بازارها و برطرف نمودن نیازهای شهروندان استان های اقتصادی عراق شده است.

وی تاکید کرد: با وجود مزیت های وافر مرزهای استان خوزستان و همجوار یبا کشورهای مستعدی چون عراق، تا کنون بهره لازم از مزیت و امتیازهای مرزنشینی برده نشده است که حصول به این مهم نیاز به برنامه ریزی مناسب و اختصاص مزایا و امتیازات خاص و ویژه است.

دیگر موارد مهم مطرح شده در این نشست:

عیاشی؛ نائب رئیس اتاق تعاون استان خوزستان:
– تعاونی های استان خوزستان از ورود به بازار عراق استقبال میکنند
– محور اصلی را در پی رفع مشکلات صادرات متمکز کنیم
– به علت دوگانگی مدیریت در منطقه آزاد؛ واردات کالاها با مشکل مواجه میشود که این رفع امر نیاز به تعیین زیرساخت و بستر مناسب است.

شریفات؛ رئیس اتاق تعاون خرمشهر:
– نیاز به کار برنامه ریزی شده با تحقیقات مناسب جهت هدایت درست واردات به منطقه آزاد اروند وجود دارد.
– بازارهای خرمشهر و آبادان نیاز به تقویت دارد و در این مسیر جذب سرمایه گذار مهم ترین عامل به شمار میرود که حاضریم همکاری مناسبی انجا دهیم

جابری؛ رئیس اتاق اصناف خرمشهر:
– تقویت بازار و واردات کالاهای ته لنجی و ارزان از سوی عراق، جذب گردشگر داخلی را به بار می آورد

داود زاده ؛ رئیس اتاق اصناف آبادان:
– مشکلات ثبت سفارش در منطقه آزاد اروند وجود دارد.
– باید نیازسنجی مناسبی از بازارهای منطقه شکل بگیرد.
– واردات کالاهای استوک ایده مناسبی است.

والی زاده؛ نائب رئیس اتاق تعاون آبادان:
– بازار بصره بازار مستعد و پهانوری برای حضور کالاهای ایرانی است
– واردات کالاهای پزشکی و توانبخشی را نیز در اولویت قرار دهیم

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ