به بهانه روز ملی صنعت و معدن و به همت سازمان منطقه آزاد اروند، چهارمین مراسم تجلیل از صنعتگران برتر اروند برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر؛ در این مراسم که با حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس شهرک های صنعتی کشور برگزار گردید، با اهدای تندیس و لوح از ۳۰ صنعتگر برتر منطقه آزاد اروند تقدیر به عمل آمد.
نائب رئیس اتاق خرمشهر در این مراسم ضمن تبریک روز ملی صنعت و معدن عنوان نمود: بی شک چرخش ارابه ی اقتصاد کشور هیچگاه بدون تلاش، همت و ارده ی فعالان اقتصادی عرصه ی صنعت امکان پذیر نخواهد بود.

 سید مصطفی موسوی ادامه داد:   نقش صنعت در تحول های بشری از ابتدائی ترین عصر حیات قابل لمس و مشاهده بود و در تایدد این نقش مهم چه مثال ملموس تر از این که تحول اقتصادی عصر حاضر با صنعتی شدن کشورهای توسعه یافته به منصه ی ظهور و واقعیت محض نزدیک شد. صنعت موتور محرک اقتصاد هر کشور قلمداد می شود.

 وی بیان نمود: ایجاد اشتغال، گسترش دامنه و میزان نقدینگی، توسعه تجاری و افزایش سطح درآمد ملی هر کشوری از مهم ترین تاثیرات بخش صنعت در هر کشور به شمار میرود.

رئیس اتاق مشترک ایران و ویتنام همچنین با اشاره به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور گفت: در شرایط انسداد کنونی دروازه های اقتصادی کشور، آن هم در سالی که با تدبیر و حکمت همیشگی مقام معظم رهبری به نام “رونق تولید” مزین شده است بهترین راه برای ایجاد تحرک و پویش اقتصادی ، تقویت بنیه های صنعتی با راه اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط – تقویت و افزایش کیفیت کارخانه های تولیدی عظیم و بزرگ و ایجاد بستر مناسب فعالیتی برای آنها است.

موسوی تاکید کرد: در شرایطی که صعود بی رویه و غیر قابل انتظار نرخ ارز هزینه های اضافی را به صنعتگران تحمیل نمود، محدودیت حاصل از شرایط تحریم در ورود ماشین آلات و مواد اولیه صنایع نیز مانعی بزرگ و سترگ در فعالیت این قشر از سربازان اقتصادی را به همراه داشت. شرایط سخت صنعت سایه شوم خویش را بر تمام کشور گستراند. منطقه آزاد راوند نیز از این داستان مستنثی نشد.

ایشان افزود: صنایع فعال منطقه آزاد اروند نیاز به نگاهی ژرف تر و حمایتی وسیع تر جهت تقویت توان خویش برای حرکت به سوی رونق تولید، حفظ میزان اشتغال و بهبود میزان درآمد ملی دارد. موانع متعدد موجود در کنار شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور وزنه های سنگینی را به پای محرک صنعتگران منطقه آزاد اروند آویزان کرده است.

نائب رئیس اتاق خرمشهر ضمن اشاره به مشکلات عدیده ی صنایع منطقه بیان نمود: کمبود نقدینگی و همچنین عدم امکان باز پرداخت به موقع بدهی های تسهیلاتی صنایع نخستین چالش و مانع در حرکت صنایع منطقه به سوی تداوم تولید است که می تواند با اعطای امتیازات و شرایط ویژه در جهت توسعه نقدینگی و همچنین امهال پرداخت اقساط تسهیلات باقیمانده کمرنگ و کم اثرتر واقع گردد.

وی در تشریح معضلات صنعتی ادامه داد: در گام دوم عدم ترخیص مواد اولیه مورد نیاز صنایع معضلی مهم و اساسی را در پیشبرد روند تولید کالاهای منطقه ایجاد نموده است . عاملی که با وجود فعالیت در منطقه آزاد اروند نباید به چالشی بزرگ و با اهمیت تبدیل گردد. از این رو انتظار میرود که با در نظر گرفتن تسهیلات قانونی و متعدد منطقه آزاد در خرمشهر ، رسوب کالاها و مواد اولیه را در گمرکات شهرستان کاهش دهیم.

موسوی افزود: اما بدون تردید برجسته ترین مشکل کنونی تولیدکنندگان، صدور آئین نامه ها و بخشنامه های خلق الساعه و مستمر بر پایه نظرات غیر کارشناسی و همچنین عدم بهره از نظرات صاحبان صنایع و بازیگران اصلی عرصه تولید است که همواره به جای یاری رساندن در تحرک روان چرخه صنعت، سنگ هایی را در مسیر بهبود شرایط تولید فراروی صنعتگران قرار داده است.

وی در تشریح راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی تشریح نمود: با عنایت به آنچه گفته شد میتوان به این نتیجه رسید که

 • بومی سازی صنایع با توجه به زیر ساخت ها و ظرفیت های ماهیتی منطقه
 • تقویت و پویاسازی شهرک های صنعتی
 • تسهیل واردات مواد اولیه و تجهیزات و کالاهای واسطه مورد نیاز صنایع
 • استفاده بهینه از فرصت منطقه آزاد اروند و قوانین حاکم بر آن
 • در کنار بررسی و پیگیری ایجاد منطقه صنعتی مشترک با کشور عراق

میتواند راهکارهای موثری در برون رفت از وضعیت فعلی صنایع منطقه باشد.

ایشان در پایان اذعان نمود:  چشم امید و یاری صنایع منطقه به تدبیر و مدیریت صحیح مدیران اقتصادی جهت عبور از شرایط سخت حاکم بر فضای اقتصادی کشور دوخته شده است . انتظار ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی خرمشهر حمایت همه جانبه و صدور آئین نامه و بخشنامه های حامی صنعت و تولید جهت افزایش سرانه تولید به عنوان حلقه ابتدائی زنجیره اقتصاد است تا از آن طریق و به دنبال آن بهبود وضعیت اشتغال، رونق بازرگانی، چرخش وسیع تر نقدینگی، افزایش درآمد ملی و توسعه اقتصادی منطقه را شاهد باشیم.

انعقاد تفاهم نامه مدیریت شهرک های صنعتی کشور و سازمان منطقه آزاد اروند

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت کشور نیز در این نشست از انعقاد تفاهم نامه همکاری ما بین سازمان منطقه آزاد اروند و مدیریت شهرک های صنعتی کشور خبر داد و افزود: در جهت تمرکز مدیریت و عدم دوگانگی قوانین و دستورالعمل ها در منطقه آزاد اروند تفاهم نامه ای تعریف و منعقد شده است تا مشکلات صنعتگران منطقه آزاد اروند ناشی از دوگانگی مدیریت و قوانین در این منطقه رفع گردد.

دکتر صالح نیا افزود: به شدت پیگیر رفع معضلات تولیدکنندگان خواهیم بود و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

وی ادامه داد : در این مسیر بهتر است که به صورت منظم و پیوسته معضلات و مشکلات موجود به ستاد رفع موانع تولید استان منعکس و رفع آنها از آن طریق پیگیری گردد . دولت نیز اختیار تام به استانداری ها در جهت رفع موانع تولید را اعطا نموده و به جد خواهان تسریع در امور رفع مشکلات صنعتگران می باشد.

اعطای تسهیلات ویژه به صنعتگران نمونه منطقه آزاد اروند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست از اعطای امتیازات و تسهیلات ویژه به صنعتگران نمونه خبر داد و گفت : اعطای اعتبارنامه و پروانه ۵ ساله، همکاری در اعزام صنعترگان برتر به نمایشگاه های بین المللی و برگزاری دوره ها و بسته های آموزشی خاص و ویژه به صنایع با همکاری اتاق های بازرگانی خرمشهر و آبادان از جمله امتیازات اعطایی به برگزیدگان خواهد بود.

همچنین معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند از کلنگ زنی و پیشرفت ۲۰ درصدی پروژه احداث ۷۸ سوله جهت احداث کارگاه های کوچک در منطقه آزاد اروند خبر داد.

در پایان این نشست تعدادی از صنعتگران فعال منطقه مشکلات و معضلات خود را به اطلاع حاضرین در این مراسم رسانده اند که مهم ترین موارد مطرح شده می توان به: کمبود نقدینگی، اعطای تسهیلات ویژه، بهبود زیر ساخت های فاضلاب، رفع معضلات انرژی و حق آبه، قطعی مکرر برق، رسوب مواد اولیه، عدم اعطای تسهیلات ویژه به صنایع کشاورزی و درخواست اعطای هزینه خسارت ناشی از سیل اشاره نمود.

در این مراسم از عبود طیبی، منشی هیئت رئیسه اتاق خرمشهر و مدیر عامل کارخانجات الکل سازی خرمشهر نیز به عنوان یکی از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


  لطفا پاسخی بگذارید

  copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

  کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ