معاون سازمان توسعه تجارت کشور در نشست هم اندیشی با بخش خصوصی خرمشهر ضمن بیان عراق به عنوان بزرگترین شریک تجاری کشور تاکید کرد: ۲۵ درصد از کل صادرات کشور به کشور عراق صورت میگیرد که این امر اهمیت تعاملات تجاری ایران با این کشور را به خوبی به نمایش میگذارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر؛ موسویان ضمن اشاره به ظرفیت های بی نظیر اقتصادی استان خوزستان بیان نمود: ثروتمندترین و پرظرفیت ترین استان کشور در زمینه های مختلف اقتصادی چون، تجارت، صنعت، کشاورزی، نفت و انرژی و حتی گردشگری، استان خوزستان است.

این مقام مسئول ادامه داد: در کنار تمامی این ظرفیت ها؛ همجواری استان خوزستان با کشور عراق به عنوان بزرگترین شریک تجاری کشور و هدف اصلی کالاهای صادراتی ، اهمیت خوزستان در توسعه روابط بازرگانی و تجاری با کشورهای همسایه را بیشتر نمایان میسازد.

وی گفت: این که در شرایط سخت تحریم و محدودیت های بیماری کرونا در فضای تجای کشور، همچنین شاهد رشد صادرات در منطقه آزاد ارونند هستیم خود به راحتی گویای ظرفیت و پتانسیل عظیم و استعداد تجاری مناسب این منطقه است.

موسویان ضمن اشاره به وجود ۱۵ بازار مناسب در اطراف کشور جهت هدفمندی بازارهای صادراتی بیان نمود: در صدد هستیم تا مشوق های صادراتی را به جای پرداخت عام، به شکل تقویت زیرساخت های تجاری استان های مرزی و تشویق فعالیت های بازرگانی در این استان ها تخصیص دهیم، که این امر از سال جاری و به صورت هدفمند صورت خواهد گرفت.

معاون سازمان توسعه تجارت کشور ضمن اشاره به بازگشت روند تخصیص ارزهای صادرات به واردات مواد اولیه ؛ بیان نمود: از سرگیری تخصیص ارزهای صادراتی به واردات و همچنین اتخاذ تدابیری جهت ترخیص کالاهای اساسی رسوبی در گمرکات کشور دو اقدام مهم دولت در بهبود بازار داخلی و کاهش قیمت هاست که از این هفته آغاز خواهد شد.

ایشان تاکید کرد: از سوی دیگر یکی از برنامه های مهم سازمان توسعه تجارت به عنوان متصدی امور بین الملل وزارت صمت، رفع مشکلات و نواقص بازرگنان در آن سوی مرزهاست که این امر نیازمند همکاری و مراهی بخش خصوصی در تعیین و اولویت بندی مسائل دارد. همواره درک مسئله، نیمی از حل و رفع ان است که بیان مشکلات تجارت بین الملل و شناسایی آنها از سوی فعالان اقتصادی به عنوان کمک شایانی در این مسیر خواهد بود.

ایشان بر اهمیت دادن به فعالان عرصه حمل و نقل اشاره نمود و بیان نمود: لازم است تا به ترانزیت و حمل و نقل کالاهای تجاری وفعالان انها در مرزهای کشور، اهمیت بیشتری داده شود.

موسویان در پایان ضمن اشاره بر توسعه بازارهای مرزی، بر لزوم برنامه ریزی هدفمند و اصولی بر اجرای طرح های مهمی چون احداث مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با کشورهای همجوار تاکید نمود.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ