اولین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر در سال ۹۸ به منظور بررسی معضلات تجاری در شلمچه برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر این اولین نشست شورای گفتوی دولت وبخش خصوصی پس از انتصاب آقای دکتر کوروش مودت به سمت معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در تشریح موضوع این نشست بیان نمود: خرمشهر از دیرباز به فعالیت های تجاری شهره بوده و رونق اقتصادی منطقه در گرو بهبود فضای فعالیت های بازرگانی و ایجاد بستر مناسب جهت توسعه مراودات تجاری خرمشهر با کشورهای همسایه بویژه عراق است.
فیصلی افزود: اکنون که در شرایط تحمیلی تحریم هستیم، استفاده از شرکای تجاری قابل اعتماد جهت رونق فعالیت های تجاری ضروری و لازم است. از این رو و با تکیه بر شرایط مختلف مشترک بین دو کشور و همچنین رغبت و تمایل فعالان اقتضادی عراق جهت گسترش تبادلات اقتصادی میان دو کشور، نباید شاهد کوچکترین خلل و مانعی در تسریع سرعت رشد مبادلات تجاری کشور عزیزمان با کشور دوست و همسایه عراق باشیم.
ایشان ادامه داد: در هفته های اخیر اعتراضات و درخواست های زیادی از سوی فعالان اقتصادی مرز شلمچه مبنی بر وجود مشکلات تجاری در این مرز به اتاق خرمشهر ارسال گردید که در پی آن برآن شدیم با همکاری فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر و اعضای محترم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اولین نشست از این شورا در سال جاری را به معضلات بازرگانی در مرز شلمچه اختصاص دهیم.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر بیان نمود: عدم وجود مدیریت واحد در مرز شلمچه و مشکلات تابع آن اولین درخواست و مطالبه مطرح شده در این نشست بود. ضرورت تصمیم گیری واحد از سوی مرجع مشخص و تمرکز قدرت های اجرائی و مدیریتی در فعالیت های تجاری شلمچه میتواند بازرگانان را از سردرگمی و تداخل وظایف دستگاه های مختلف رها نماید.
وی افزود: همچنین افزایش تعرفه های تخلیه و بارگیری از دیگر موارد مورد اشاره در این نشست بود. با توجه به عدم رقابت یکسان و برابر مرز شلمچه با برخی از مرزهای مجاور به دلیل رفتارهای متناقض برخی دستگاه های کشور عراق در مرزهای مختلف به خودی خود توان فعالیت های تجاری مرز شلمچه را تا حد زیادی کاهش داده است و با توجه به این عوامل نباید قوانین و ابزارهایی از سوی دستگاه های داخلی جهت تضعیف روند حرکت های بازرگانی و صادراتی در این مرز را شاهد باشیم.
ایشان تاکید کرد: افزایش تعرفه های تخلیه و بارگیری جز افزایش هزینه های نهایی صادرکنندگان و سوق دادن آنها به فعالیت های تجاری در مرزهای دیگر نتیجه اثر بخش دیگری نخواهد داشت. از این رو در این نشست درخواست کاهش مجدد تعرفه ها مطرح و مقرر شد که در اولین نشست کمیته نظارت بر اصناف با بررسی لازم تغییر تعرفه های در دستور کار قرار گیرد.
فیصلی همچنین عدم تداخل وظایف دستگاه های نظارتی در شلمچه را ضروری برشمرد و گفت: گاها شاهد بازرسی خارج از عرف دستگاه های امنیتی چون هنگ مرزی در احراز اصالت محصولات و کالاهای صادراتی هستیم که این عامل علاوه بر کند نمودن روند صادرات و همچنین ایجاد مراحل اضافی ، شوق فعالیت های اقتصادی در مرز شلمچه را میان صادرکنندگان کاهش میدهد.
رئیس اتاق خرمشهر پیگیری راه اندازی گارد حراست گمرک شلمچه را راه حل مناسب این مشکل عنوان نمود و بیان نمود که تصمیم لازم جهت راه اندازی سریع تر گارد گمرک در این مرز اتخاذ خواهد شد.


رفع مشکلات اقتصادی خرمشهر اولویت فرمانداری ویژه خرمشهر در کلیه ی امور این شهرستان است

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر ضمن اشاره به برگزاری نشست های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خرمشهر به صورت هر ۱۵ روز یک بار عنوان نمود: رسیدگی به معضلات اقتصادی در اولویت برنامه های فرمانداری خرمشهر قرار دارد و معتقدیم رفع معضلات اقتصادی خرمشهر میتواند پایه و اساس رفع کلیه نواقص و معضلات دیگر این شهرستان قرار گیرد.

راه اندازی دستگاه ایکس ری کامیونی شلمچه در آینده نزدیک

معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این شست ضمن صدور دستور رفع معضلات رفاهی بازرگانان در مرز شلمچه بیان نمود: هر گونه اقدامی جهت بهبود فعالیت های تجاری در چهارچوب وظایف سازمان منطقه آزاد اروند را انجام خواهیم داد.
سید علی موسوی افزود: دستگاه ایکس ری خودروئی مرز شلمچه نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است و روند آماده سازی دستگاه ایکس ری کامیونی نیز با ۷۰ درصد پیشرفت مواحه شده که در آینده ای نزدیک شاهد راه اندازی کامل ان در جهت تسریع روند فعالیت های تجاری مرز شلمچه و کاهش تداخل وظایف دستگاه های دخیل خواهیم بود.

آغاز فعالیت های وارداتی در مرز شلمچه از یک هفته دیگر

نماینده مردم خرمشهردر مجلس شورای اسلامی نیز از آغاز فعالیت های وارداتی در مرز شلمچه از یک هفته دیگر خبر داد و گفت: با پیگیری لازم صورت گرفته شده کد وارداتی مرز شلمچه طی روزهای آتی فعال خواهد شد.
عبدالله سامری ضمن اشاره به سفر خویش و هیات تجاری اتاق بازرگانی خرمشهر خرمشهر به بصره در روز گذشته و دیدار با مقامات این استان بیان نمود: استاندار بصره ضمن اشاره به محدودیت دایره تصمیم گیری مقامات محلی استان بصره تصریح کرد جهت اخذ امتیازات لازم و رفع مشکلات موجود در گمرک شلمچه نیاز به رایزنی با دولت مرکزی عراق و اخذ مصوبات لازم از آنها احساس می شود.
وی بیان نمود: در نشستی که با استاندار بصره داشتیم؛ ایشان صراحتا به غیر قانونی بودن فعالیت های تجاری در مرز چزابه اشاره نمود و گفت هر آن احتمال تعطیلی فعالیت های تجاری در این مرز وجود دارد . تنها مرز قانوی جهت فعالیت های تجاری در نقاط جنوبی مجاور عراق مرز شلمچه است.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا پاسخی بگذارید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ