با حضور رؤسای دو اتاق بازرگانی خرمشهر و آبادان و هیئت های تجاری کشور عراق، دو نمایشگاه توسعه صادرات همزمان با دهه فجر در محل دائمی نمایشگاه های منطقه آزاد اروند برگزار گردید.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در این رابطه گفت: اتاق خرمشهر از ابتدای و با عقد تفاهم نامه با سازمان منطقه آزاد اروند سعی در برگزاری مشترک چند نمایشگاه توسعه صادرات و حمایت از تولیدات و کالاهای ایرانی را با همکاری سازمان منطقه آزاد در دستور کار خود قرار داد.

هانی فیصلی تشریح کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته برگزاری دو نمایشگاه تخصصی در حوزه های “مواد غذایی _ آرایشی _ بهداشتی” و “مصالح ساختمانی و دکوراسیون داخلی” با هدف معرفی کالاهای صنعتگران کشور به بازرگانان کشورهای همسایه به ویژه عراق به
شرکت پیمانکار واگذار و جهت برپایی در زمستان سال جاری در برنامه قرار گرفت.

ایشان افزود: این دو نمایشگاه صبح روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه با حضور فعالان بخش خصوصی منطقه آزاد اروند و هیئت های تجاری عراقی در سایت دائمی نمایشگاه های منطقه آزاد اروند افتتاح شد.

رییس اتاق خرمشهر ضمن اشاره به حضور بیش از ۸۰ فعال اقتصادی در هیئت های تجاری عراق بیان نمود: بل رایزنی های صورت گرفته با اتاق های بازرگانی و صنایع بصره، مجمع رجال الأعمال عراق، جمعیت بانوان بازرگان جنوب عراق و انجمن سرمایه گذاران بصره، هیئت های تخصصی در شاخه های مختلف به این نمایشگاه اعزام و از اکثر غرفه ها بازدید به عمل آوردند.

وی بیان کرد: تمایل گسترش فعالیت های تجاری و صنعتی در طرف های عراقی بسیار مشهود بوده و گسترش روابط اقتصادی با بخش خصوصی این کشور نیازمند انجام طرح های پژوهشی جهت شناسایی نیاز سنجی و توسعه فروش کالاهای ایرانی است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خرمشهر بیان نمود:  مدیران دستگاه های بخش خصوصی عراقی حاضر در نمایشگاه در رایزنی های خویش با اتاق خرمشهر، ضمن اذعان به کیفیت کالاهای تولید شده ایرانی، تنوع و رقابت پذیری این کالاها را بسیار مطلوب دانسته و ضمن اشاره به رقابتی شدن بازارهای جنوب عراق، درخواست ایجاد بستر مناسب در گسترش تعاملات تجاری و ورود کالاهای ایرانی با کیفیت و مناسب به بازارهای این کشور شدند.

فیصلی ضمن اشاره به نواقص زیرساختی و تشکیلاتی در این دو نمایشگاه بیان نمود: برگزاری تخصصی این دو نمایشگاه با موضوع توسعه صادرات و شاخه های صنعتی خاص برای اولین بار در منطقه آزاد اروند توسط بخش خصوصی برگزار گردید که امیدواریم با تداوم این روند معایب و نواقص موجود در زیر ساخت ها و نحوه برگزاری نمایشگاه ها شناسایی و در سال های آتی رفع گردد تا بتوانیم با توجه به توانایی ها و پتانسیل های بی بدیل اقتصادی منطقه آزاد اروند، نمایشگاه هایی در سطح بین المللی را در سال های آتی برگزار نماییم.

رییس اتاق صنایع بصره نیز ضمن ابراز رضایت از نمایشگاه های منطقه آزاد اروند بیان نمود: امیدواریم با تعامل و رایزنی و همچنین برگزاری رویدادهای مشترک و نشست های دو جانبه بخش های خصوصی دو کشور دوست و برادر ایران و عراق زمینه فعالیت های بازرگانی و صنعتی میان این دو کشور را فراهم نماییم.

ماجد رشک عبدالله افزود: سطح نمایشگاه و شرکت های تولیدی شرکت کننده در آن مطلوب بود و این نشان از جایگاه و توانایی صنعتی ایران حهت حضور در بازار توانمند عراق به ویژه استان بصره دارد.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ