اخبار اتاق

هانی فیصلی: مکانیزم فعالیت های تجاری در شلمچه را اصلاح کنیم.


هانی فیصلی: مکانیزم فعالیت های تجاری در شلمچه را اصلاح کنیم.

💠 نشست هم اندیشی رییس اتاق بازرگانی خرمشهر با نمایندگان فعالان اقتصادی شلمچه برگزار و مهم ترین موارد موجود در مسیر مراودات تجاری این مرز بررسی گردید.

🔰 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خرمشهر؛ فعالان اقتصادی در این نشست عمده ترین مشکلات و موانع موجود در مسیر توسعه صادرات غیر نفتی از مرز شلمچه را با رییس اتاق بازرگانی خرمشهر مطرح و خواستار بررسی راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود و رایزنی جهت رفع آنها شدند.

🔰 رییس اتاق بازرگانی خرمشهر نيز در این نشست ضمن اشاره به نا امنی موجود در بارانداز تجاری شلمچه سوی برخی اوباش و همچنین عدم نظم و هماهنگی رانندگان خودروهای عراقی در کرود به محدوده تجاری شلمچه گفت: با مکاتبه با سازمان منطقه آطاد ادوند و دیگر دستگاه های مرتبط پیگیر رفع معضلات و مشکلات موجود در سایت تجاری شلمچه هستیم.

هانی فیصلی با اشاره به مکانیزم نادرست موجود در صادرات کالا از مرز شلمچه گفت: بسیاری از مشکلات موجود در صادرات از مرز شلمچه از سوی جانب عراقی است اما باید بپذیریم که برخی از این مشکلات نیز به روش کاری ما در تجارت از این مرز برمیگردد.

🔰 رییس پارلمان بخش خصوصی خرمشهر افزود: باید بپذیریم که با اولویت بندی نیاز به کالاها و بوسیله طبقه بندی تعرفه ها؛ سیاست های حمایتی از تولیدات داخلی در هر کشور اعمال می شود و از این رو پذیرش بسیاری از تعرفه های واردات از سوی عراق نیز اجتناب ناپذیر است.
ایشان افزود: از سوی دیگر و پس از وصول گزارشاتی مبنی بر اعمال هزینه های صادرات گوناگون در مرزهای مختلف؛ با سفری به بصره این مورد را بررسی کردیم و مشاهده نمودیم که تعرفه های گمرکی طی بخشنامه ی جامع و به صورت یکسان به کلیه گمرک های عراق ابلاغ میگردد. عمده ترین عامل در تفاوت هزینه های صادرات در مرز شلمچه نسبت به سایر مرزها به انحصار ترخیص کنندگان عراقی فعال در این مرز و اتخاذ سیاست های کاری و شگردهای نادرست به کار رفته از سوی آنهاست.

🔰 فیصلی اضافه کرد: در حال حاضر مکانیزم صادرات از مرز شلمچه سنتی و نادرست است، که باید با تغییر نگرش و روش کاری، به استاندارهای فعالیت های تجاری نزدیک شود. انحصار ترخیص کنندگان عراقی را تنها با قانونمند ساختن مراودات تجاری و اصلاح شیوه های تجاری از شکل سنتی به شکل مدرن میتوان از پیش رو برداشت.

🔰 رییس اتاق بازرگانی خرمشهر در بخش دیگری از صحبت های خویش ضمن اشاره به موانع موجود در مسیر فعالیت اتحادیه صادرکنندگان شلمچه گفت: بهترین و سریعترین راه برای رفع این معضل تشکیل مجمع صادرکنندگان شلمچه و فعالیت قانونمند آن زیر نظر کنفدراسیون صادرات اتاق ایران است که پیشنهاد میکنیم این مورد در اسرع وقت پیگیری تا اقدام لازم در زمینه نظم بخشی به فعالیت های تجاری در مرز شلمچه از سوی این مجمع قابل حصول باشد.


user avatar
کمال هلالی (کمال هلالی)
توضیحاتی ندارد...

تعداد مطالب نوشته شده توسط نویسنده: 560
لینک به صفحه نویسنده:


« »

دیدگاهتان را بنویسید