اخبار اتاق

هانی فیصلی: روادید ورود اتباع خارجه به منطقه آزاد اروند حذف گردید.


حذف روادید اتباع خارجه به منطقه آزاد کشور

هانی فیصلی: روادید ورود اتباع خارجه به منطقه آزاد اروند حذف گردید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق بازرگانی خرمشهر ، با برگزاری همایش “حذف رواید،پیام صلح و دوستی اروند به جهان” در اتاق بازرگانی خرمشهر؛ روادید اتباع خارجه جهت ورود به منطقه آزاد اروند به طور رسمی حذف گردید.

رییس اتاق بازرگانی خرمشهر ضمن اعلام این مطلب افزود: با حضور جناب آقای بانک؛ دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور و سرکنسولگر محترم کشور عراق در خوزستان ، مراسم آغاز حذف روادید اتباع خارجه جهت ورود به منطقه آزاد اروند برگزار گردید.

فیصلی گفت: بر اساس موافقت وزارت امور خارجه کشور، از این پس اتباع سایر کشورهای جهان به غیر از رژیم غاصب صهیونیستی میتوانند بدون نیاز به اخذ روادید وارد منطقه آزاد اروند (خرمشهر و آبادان) شده و از منطقه بازدید نمایند.

ایشان گفت: حذف روادید ؛ میتواند گامی بزرگ در توسعه منطقه و ارتقای سطح اقتصادی آن شود. با این فرآیند میتوان جذب سرمایه گذار خارجی و همچنین سطح امکانات و زیر ساخت های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و رفاهی منطقه را بهبود داده و سرعت رونق و ترقی منطقه را افزایش داد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خرمشهر افزود: منطقه آزاد اروند به عنوان اولین و تنها منطقه کشور جهت ورود اتباع خارجه بدون روادید، شناخته میشود و این امتیاز که پس از ۱۱ سال پیگیری به این منطقه اعطا گردیده می تواند کمک بی بدیلی در توسعه همه جانبه شهرستان های خرمشهر و آبادان نماید. ایشان در تشریح این طرح بیان کرد: بر اساس اعلام سازمان منطقه آزاد اروند ، این اتباع بعد از حذف روادید می‌توانند به مدت یک ماه در منطقه تردد داشته باشند که این زمان تا ۶ ماه قابل تمدید است.

شهرها و مناطقی که با کشورهای همسایه ما هم‌مرز هستند ظرفیت‌های اقتصادی بالایی دارند.

مرتضی بانک در مراسم افتتاحیه لغو روادید در منطقه آزاد اروند ، اظهار داشت: شهرها و مناطقی که با کشورهای همسایه ما هم‌مرز هستند ظرفیت‌های اقتصادی بالایی دارند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور افزود: اگر از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم باید به خودمان برگردیم و ببینیم چرا استفاده نکردیم. یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های کشور ما تنوع قومی در مرزها است که ضامن وحدت و امنیت در مرزهای ما نیز هست.
وی عنوان کرد: یکی از ظرفیت‌های ما این است که امکانات لازم برای ارتباط مستقیم ما با کشورهای همسایه برطرف شود که یکی از آن‌ها تسهیل تردد بین مرزها است. لغو روادید در اروند این ظرفیت را اجرایی کرد.
بانک عنوان کرد: علاوه بر این، لغو روادید نشان می‌دهد که علی‌رغم همه مشکلات و محدودیت‌هایی که به کشور ما اعمال‌شده، ایران محل امنی است که مقتدرانه و بدون نگرانی اتباع همه کشورها را دعوت کند.
وی اظهار کرد: سرمایه‌گذار برای فعالیت در کشور نیاز به امنیت دارد و این‌ها مشوق‌هایی برای کشور است. عراق از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و لغو روادید در منطقه آزاد اروند شرایط را بهتر از گذشته فراهم کرده تا از این ظرفیت استفاده کنیم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: پیام این کار پیام صلح‌دوستی ما به جهانیان است و درحالی‌که بسیاری از کشورها علاقه‌مند به گسستگی هستند اقدام ما در لغو روادید در اروند در راستای صلح، دوستی و رفتار پسندیده است و می‌تواند پیام ارزشمندی برای کسانی که دنبال ایجاد اختلاف در منطقه هستند باشد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور بیان کرد: ما در حقیقت بستر ارتباطات گسترده را بازسازی و ایجاد کردیم. این شرایط برای برادران و خواهران عراقی ما توجهی بیش‌ازپیش را می‌طلبد و باید بسترهای لازم برای دو طرف فراهم شود.
وی افزود: بخشی از بسترها در اروند ایجادشده اما کامل نیست. هر اقدامی در فعالیت‌های اقتصادی، توریستی و صنعتی باید با دیدگاهی بلندمدت انجام شود و باید نگاه‌ها بلندمدت باشد تا کسانی که وارد کشور می‌شوند فردای موفقی در اجرای برنامه‌ها ببینند.
بانک عنوان کرد: باید در مدیریت‌ها و فرصت‌ها از افرادی استفاده شود که افق‌های بلند را ببینند. اگر بازاری می‌سازیم باید نمونه باشد و قدرت رقابت را در منطقه به منسه ظهور برساند. دوستان و برادران عراقی ما در بصره و دیگر نقاط این کشور نیز باید زمینه را فراهم کنند.


user avatar
کمال هلالی (کمال هلالی)
توضیحاتی ندارد...

تعداد مطالب نوشته شده توسط نویسنده: 547
لینک به صفحه نویسنده:


« »

دیدگاهتان را بنویسید