رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی خرمشهر در ابتدای ششمین همایش تقدیر از صادرکنندگان نمونه منطقه آزاد اروند ضمن خوشامدگوئی به حاضرین و تبریک روز ملی صادرات گفت: روز ملی صادرات، بهانه ای برای تجلیل از زحمات صادرکنندگان در عرصه های تجاری است. به همین بهانه و بر وفق عادت چند ساله ی اخیر و به همت سازمان منطقه آزاد اروند و با همراهی اتاق خرمشهر بر ان شدیم تا از تلاش صادرکنندگان نمونه، پیشکسوتان عرصه صادرات و قعالان اقتصادی برگزیده خرمشهر تقدیر به عمل آوریم.
هانی فیصلی با اشاره به تصمیمات خلق الساعه مدیران بیان نمود: بر همه پوشیده نیست که عرصه ی فعالیت های صادرکنندگان با کوله باری از سختی ها و مشقت ها و در شرایطی نابرابر و تحت قساوت های ناشی از تحریم های ظالمانه بیگانگان و خود تحریمی حاصل از سوء مدیریت و صدور بخشنامه ها و قوانین مخل امر صادرات در داخل کشور در حال انجام است. همه میدانیم که صدور بخشنامه های خلق الساعه در کنار تصمیم های عجولانه و غیر کارشناسی میدان فعالیت های صادراتی را سرشار از چالش های فراوان نموده است.
وی افزود: آئین نامه های پیمان سپاری ارزی، مانعی در جهت فعالیت صادرکنندگان در ترسیم هدف متعالی حمایت از کالای ایرانی است. در مرزهائی که عملا هیچ صادراتی بر اساس ارز صورت نگرفته و تمام معاملات ریالی صورت می گیرد، چگونه انتظار اظهار ارز صادراتی را از سوی صادرکنندگان داریم. حال که با نوسانات ارزی، فعالیت های صادراتی توجیه اقتصادی بیشتری دارد؛ بیائیم با کار کارشناسی و پرهیز از مانع تراشی با قوانین مخل امر صادرات، از فعالیت های صادرکنندگان حمایت کنیم.
ایشان در بخش دیگری از صحبت های خویش به مشکلات صادراتی در خرمشهر اشاره نمود و بیان نمود: وجود زیرساخت های بی نظیر در مرز شلمچه؛ توان تبدیل این نقطه از کشور را به پایلوت تجاری و کریدور ترانزیتی خاورمیانه فراهم کرده است. چگونه است که با وجود علم و آگاهی کافی ، نتوانسته ایم تاکنون از فعالیت های منفعت جویانه گروه های خاص در آن سوی مرز جلوگیری کنیم. کاری که با اندکی رایزنی دیپلماتیک و کاربرد ترفندهای سیاسی بین المللی از سوی دولتمردان قابل حصول بوده است.
فیصلی افزود: از سوی دیگر نیز اروند رود؛ شاهرگ تجاری خرمشهر نیاز به لایروبی جهت ورود کشتی های حجیم و دمیدن خون تجارت در کالبد خود دارد. احیای بندر خرمشهر، یعنی احیای تجاری و اقتصادی استان خوزستان. و این امر میسر نخواهد شد مگر با لایروبی اروند. انتظار ما بعنوان بخش خصوصی و ، پیگیری مجدانه و مداوم مسئولان محترم جهت رایزنی با طرف عراقی و حصول نتایج مثبت در این زمینه است.
رئیس اتاق خرمشهر تاکید کرد: عدم وجود مدیریت متمرکز و تصودی چندگانه در پایانه تجاری شلمچه و همچنین عدم اجرای مصوبه شورای امنیت ملی در نحوه ساماندهی مرزی، اصلی ترین عامل در ایجاد مشکلات موجود در مرز شلمچه به شمار میرود. لزوم ایجاد راهکار فراگیر و کاربردی در ایجاد مدیریت واحد و واگذاری آن به سازمان منطقه آزاد اروند ضرورتی است که خواسته فعالان اقتصادی است.
وی ادامه داد: از جانبی دیگر عدم تکمیل زیرساخت های امنیتی لازم و مناسب در شلمچه، عدم تطابق ساعت کاری گمرک های ایران و عراق، عدم امکان خروج خودروهای ترانزیتی، ورود افراد کارنما به محوطه باراندازی تجاری شلمچه وسلب امنیت آن از دیگر مشکلات صادرکنندگان در خرمشهر است که نگاه صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی را به قلم تدبیر و قدم مدبرانه مدیران و مسئولان کشور، استان و منطقه دوخته است.
فیصلی در پایان پیشنهاد داد: به منظور بررسی مشکلات و معضلات توسعه اقتصادی و نیل به اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکارهای برون رفت از آنها، بهتر است به صورت دوره ای و در مدت زمان های متعدد جلسات کارگروه توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی استان را در خرمشهر برگزار نموده تا مسئولین محترم استان به صورت مستقیم در جریان مشکلات صادرکنندگان قرار گرفته و با بازدید های میدانی از معضلات و مشکلات موجود در راه توسعه و رونق بخشی تجارت در خرمشهر مطلع و اقدامات لازم در جهت رفع آنها انجام گردد.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا پاسخی بگذارید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ