مدیر کل گمرک استان خوزستان در ششمین نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی اعلام نمود : در ۹ ماه نخست سال جاری، استان خوزستان در هر دو امر صادرات و واردات به لحاظ ارزش دلاری در جایگاه سوم کشور قرار دارد که با توجه به ظرفیت های بالای این استان زرخیز این عملکرد مورد قبول نیست.
بلوطی میرزا افزود: در زمینه واردات و در ۹ ماه گذشته، استان خوزستان درامدی معادل ۲۱ هزار میلیارد ریال را عملی نموده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ شاهد ۱۳ درصد کاهش درامد بوده ایم. بیشترین سهم درآمد استان از واردات متعلق به بندر امام خمینی بوده است.
وی افزود: بندر خرمشهر نیز در این مدت ۴۸ درصد کاهش واردات را ثبت کرده است که عمده دلیل این امر قوانین جدید در حوزه ثبت سفارش و ممنوعیت واردات برخی کالاهای سرمایه ای چون خودرو بوده که تاثیر مهمی در کاهش میزان واردات و کاهش درامدهای گمرکی در این بندر مهم را به جا گذاشته است.
بلوطی در تشریح عملکرد صادراتی خوزستان نیز گفت: میزان صادرات استان خوزستان در ۹ ماه ابتدائی سال ۹۷ به لحاظ وزنی ۱۲ میلیون تن و از لحاظ ارزش دلاری ۵میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار بوده است. که این امار به ترتیب ۱۰ درصد کاهش در میزان وزنی و ۵ درصد افزایش صادرات به لحاظ ارزش دلاری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان میدهد.
این مقام مسئول افزود: عمده کالاهای صادراتی استان خوزستان در گروه کالایی پتروشیمی و کشاورزی و کمترین آن به بخش صنایع دستی مربوط می شود.
مدیر کل گمرک استان خوزستان در تشریح فعالیت صادراتی خرمشهر بیان کرد: مجموع صادرات خرمشهر در ۹ ماه اخیر یک میلیون و ۸۲۸ هزار تن معادل ۵۹۴ میلیون دلار بوده که افت ۳ درصدی به لحاظ ارزش و ۲۹ درصدی به لحاظ وزنی را نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ نشان میدهد.
وی در پایان به کاهش بی سابقه صادرات از مرز شلمچه را اشاره کرد و گفت: صادرات از مرز زمینی شلمچه به لحاظ وزنی و ارزشی با ۵۲ درصد کاهش مواجه شده است به شکلی که میزان صادرات در ۹ ماه اول سال ۹۷ از این مرز ۱۹۱ میلیون دلار معادل ۵۶۲ هزار تن بوده است. در حالی که این کاهش در مرز مجاور چزابه تنها ۱۶ درصد بوده و در بندر خرمشهر شاهد افزایش صادرات ۲۱۲ درصدی به کشور عراق بوده ایم.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ