مدیر کل دفتر عربی و آفریقائی سازمان توسعه تجارت نیز در همایش صادرکنندگان نمونه منطقه آزاد اروند بیان نمود: صادرات امری چندوجهی و برنامه محور است. از این رو همه بخش های دولتی و بخش خصوصی ، از دستگاه های فرهنگی و انتظامی تا بخش های اقتصادی در زمینه توسعه صادرات، جذب سرمایه گذار و گسترش صنعت گردشگری سهیم هستند.
دکتر فرزاد پیلتن بیان نمود: در امر صادرات سه امر کلیدی وجود دارد. زیر ساخت ها، فرهنگ سازی و نگاه به بازار. که دو امر اول نیاز مند برنامه ریزی و عمل دستگاه های دولتی داشته و مورد آخر به همت و کار کارشناسی بخش خصوصی باز میگردد.
این مقام مسئول در ادامه بیان نمود: سازمان توسعه تجارت در سال های اخیر و در چهارچوب برنامه های توسعه محور کشور، اولویت خویش را در حضور در بازارهای کشورهای همسایه و تصاحب بیشترین سهم از این بازارها قرارد اده است. در همین راستا و در ۸ ماه ابتدائی سال شاهد رشد ۵۵ درصدی به کشور عراق بوده ایم که این میزان با ارزشی معادل ۶٫۷ میلیارد دلار همراه بوده است. اما متاسفانه شاهد بوده ایم که سهم استان خوزستان از این افزایش صادرات تنها ۲ درصد بوده که واکاوی و بررسی این امر نیازمند نگاهی کارشناسی و ریزبینانه دارد.
وی افزود: رویکرد تعمیق روابط تجاری با کشور عراق در مدیران سازمان سازمان توسعه تجارت وجود دارد که در همین راستا برای سال ۱۴۰۰ هدفگذاری صادرات به ارزش ۲۰ میلیارد دلار پیش بینی شده است. از این رو و برای حصول هدف موجود، پیگیر اتصال خط ریلی از مرز شلمچه به بصره هستیم که در هفته های اخیر سه نشست مهم و کاربردی در این زمینه برگزار نموده ایم.
پیلتن در پایان گفت: همچنین راه اندازی خط ترانزیتی ایران- عراق – کویت را در دستور کار قرار داده ایم تا با صادرات مجدد از این خط ترانزیتی صود بازرگانی و ارزآوری را نصیب اقتصاد کشور نمائیم.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا پاسخی بگذارید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ