به مناسبت روز صنعت و در همایشی، از صنعتگران و خادمان صنعت منطقه آزاد اروند تقدیر به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خرمشهر؛ در این همایش که در مرکز همایش های اتاق بازرگانی خرمشهر و با حضور رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران و مدیران عالیرتبه استان خوزستان و منطقه آزاد اروند برگزار گردید، از ۲۱ شرکت تولیدی نمونه و ۱۵ شرکت قابل فعال منطقه تقدیر به عمل آمد.
رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر نیز در این همایش ضمن تبریک روز ملی صنعت به تمامی صنعتگران پر تلاش منطقه ، بیان کرد: به طور کلی چرخ های اقتصاد هر کشوری به شکل ابتدائی توسط تولیدکنندگان و صنعتگران به حرکت در میآید. نقش صنعت در پویائی و جوشش زمینه های مختلف اقتصاد غیر قابل انکار است.
هانی فیصلی افزود: ایجاد اشتغال، گسترش دامنه و میزان نقدینگی، توسعه تجاری و افزایش سطح درآمد ملی هر کشوری از مهم ترین تاثیرات بخش صنعت در هر کشور به شمار میرود.
ایشان گفت: در شرایط انسداد کنونی دروازه های اقتصادی کشور، آن هم در سالی که با تدبیر و حکمت همیشگی مقام معظم رهبری به نام حمایت از کالای ایرانی مزین شده است بهترین راه برای ایجاد تحرک و پویش اقتصادی ، تقویت بنیه های صنعتی با راه اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط – تقویت و افزایش کیفیت کارخانه های تولیدی عظیم و بزرگ و ایجاد بستر مناسب فعالیتی برای آنها است.
فیصلی ادامه داد: از سویی اما عدم ثبات ارز و افزایش بی رویه قیمت آن باعث تحمیل هزینه های بالا به صنایع، توقف خطوط تولید و وخامت اوضاع کسب و کار برای تولیدکنندگان و امرار معاش برای کارگران شده است که این در این راستا اتخاذ سیاست های حمایتی با ایجاد امتیازات و تسهیلات خاص و ویژه یکی از ضروری ترین نیازهای تقویت صنعت در کشور به شمار میرود.
رئیس پارلمان بخش خصوصی خرمشهر اضافه کرد: طبیعی است که در منطقه اروند و با تاثیرپذیری از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، شاهد رکود در صنایع باشیم:
– نبود شهرک های صنعتی اختصاصی چون شهرک صنایع دریائی و شهرک صنایع پتروشیمی
– کمبود و ضعف زیر ساختی در سایت های صنعتی خرمشهر
– کمبود نقدینگی و شرایط سخت تسهیلات برای طرح های کار آفرینی و ایجاد صنایع کوچک
– کمبود سرمایه در گردش یا سرمایه توسعه محور
– عدم بهره مندی کامل از امتیازات ویژه مناطق آزاد برای صنایع فعال موجود
– عدم تخصیص معافیت ها و تخفیف های ویژه در مصارف و هزینه های خدماتی ارائه شده از سوی دولت
از مهم ترین مشکلات موجود در صنایع منطقه به شمار میرود.
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی خرمشهر در دو سال گذشته و با دعوت از مسئولین مرتبط نشست های مکرری در رابطه با بهبود شرایط صنایع فعال در سایت صنعتی خرمشهر، بررسی معضلات صنایع دریائی، بررسی مشکلات صنایع آبزیان، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی تخصصی و حرفه آموزی و همچنین ایجاد بستر برای آغاز صنایع جدید الاحداث چون بازارهای کارآفرینی و تولیدی بانوان و پرورش و تکثیر زالو صورت داده است که تا کنون به دلیل عدم انجام کامل و اصولی مصوبات توسط دستگاه های دخیل همچنان شاهد موانع و معضلات سابق در بخش صنعت منطقه هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر تاکید کرد: الزام سازمان ها و دستگاه های مختلف استان به خرید تولیدات صنعگران منطقه و ایجاد دستگاه های دیپلماسی قوی جهت رایزنی برای گسترش بازارهای فروش بین المللی و ایجاد بستر مناسب جهت مراودات فرامرزی می تواند یکی از ابتدائی ترین اقدامات حمایتی از صنایع منطقه باشد که متاسفانه هیچ گاه عملی نشده است.
در بخش دیگری از این همایش رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران بر شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره نموده و تاکید کرد: ایستادگی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در برابر این فشارهای سنگین اقتصادی اولین و بهترین راه در پیشبرد اهداف اقتصادی و بهبود شرایط فعلی است.
دکتر روغنی افزود: در نشست های اخیر با کشورهای جهان نشانه ای از وخامت تعاملات بین المللی که ناشی از شرایط تحریم و فضای انسداد آن بود دیده شد. سریع ترین و مناسب ترین راه برای عبور از این شرایط بحرانی فعالیت گسترده تر فعالان اقتصادی و واگذاری امور اقتصادی به صاحبان اصلی آن یعنی بخش خصوصی است.
ایشان ضمن اشاره به تاثیر واحد های تولیدی کوچک و متوسط در بخش صنعت افزود: بر خلاف اغلب نقاط جهان بیش از ۸۰ درصد از صنعت کشور را واحد های تولیدی کوچک و متوسط تشکیل میدهند و با توجه به عدم نیاز به تکنولوژی های پیچیده، شرایط راحت تر در نصب دستگاه ها و تجهیزات لازم و گستردگی این صنایع در سطح کشور ، این بخش از صنعت به شکلی فراگیرتر قادر به حرکت بخشی به چرخ های صنعت و اقتصاد کشور خواهد بود.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا پاسخی بگذارید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ