با دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر از هیئت بلند پایه اقتصادی استان البرز؛ نشست مشترک اقتصادی استان البرز و منطقه آزاد اروند با هدف بررسی راه های گسترش تعاملات اقتصادی دو طرف، بررسی مزیت های صادراتی و ایجاد نمایندگی های شرکت فعال البرز در منطقه در خرمشهر برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اتاق خرمشهر؛ این نشست با حضور قائم مقام اقتصادی استان های البرز و خوزستان، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند، روسای سازمانهای صنعت معدن و تجارت استان های البرز و خوزستان، هیئت رئیسه دو اتاق البرز و خرمشهر و جمعی دیگر از مسئولین بلندپایه دولتی و فعالان اقتصادی دو استان در سالن اجتماعات اتاق خرمشهر برگزار و راه های توسعه مسیر ارتباطات اقتصادی و تجاری دو منطقه به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

در ابتدای این نشست نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر ضمن معرفی ظرفیت های اقتصادی منطقه آزاد اروند افزود: از دیرباز مراودات تجاری و ارتباطات اقتصادی خرمشهر و آبادان زبانزد فعالان اقتصادی کشور و خاورمیانه بوده و نیروی بالقوه تبدیل این دو شهر به قطب اقتصادی در تمامی زمینه های اقتصادی به وفور قابل مشاهده است.

سید مصطفی موسوی بیان نمود: با عنایت به استعدادهای بی بدیل منطقه آزاد اروند در زمینه های کشاورزی و تاکیدات مقام معظم رهبری در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی با اعتماد کامل می توان بیان نمود که با فراهم نمودن شرایط سرمایه گذاری کشاورزی و اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری می توان تحولی در صنعت کشاورزی استان خوزستان بوجود آورد.
وی در بخشی دیگر با از صحبت های خویش با اشاره به نزدیکی خرمشهر به استان بصره عراق به عنوان قلب اقتصادی این کشور بیان نمود: ایجاد ترمینال لجستیک و فراهم آوردن شرایط ترانزیتی زمینی کالا از خاک عراق به کشورهای حوزه خلیج فارس می تواند تاثیر شگرف و مهمی درتوسعه صادرات کالاهای غیر نفتی ایجاد نماید.
موسوی در پایان ضمن بیان امکان ورود گردشگران خارجی به منطقه آزاد اروند بدون نیاز به روادید اعلام کرد: جوشش اقتصادی و تحرک بازار ناشی از ورود گردشگران محسوس بوده، اما این امر مستلزم مدیریت صحیح و ایجاد زیر ساخت و امکانات لازم می باشد که از جمله انان ، تامین کالاهای مورد نیاز اصناف منطقه از طریق صنایع فعال کشور می باشد.

 

بنا مولائی: اقتصاد کشور را متکی به صنعت کشور کنیم
رئیس اتاق البرز نیز در این نشست ضمن اشاره به صادرات ۱۰ میلیاردی کشور به سایر نقاط جهان اعلام کرد: عدم هماهنگی در توزیع بازار کالاهای صادراتی به شکلی صحیح و علمی از ضعف های موجود در توسعه صادرات است.
بنامولائی بیان کرد: بهبود اقتصاد کشور نیازمند حاکمیت دو نگاه ویژه است . اول این که باید اقتصاد را به صنعت متکی نموده و تولید کالاهای نهائی با کیفیت جهت صادرات به سایر کشورها را به جای خام فروشی محور فعالیت خود قرار دهیم . از سوی دیگر نیز حاکمیت اقتصاد کشور به دست صاحیان اصلی ان یعنی بخش خصوصی جهت تنظیم بازار، بازاریابی و ایجاد تعادل اقتصادی از ضروریات اقتصاد کشور به شمار میرود.
ایشان به ضعف در جذب سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: عدم وجود سایت و سامانه های اختصاصی و بین المللی جهت معرفی کالاها و صنایع، مزایای اقتصادی و همچنین برقراری جلسات رو در روی مجازی میان فعالان اقتصادی از کمبودهای اقتصاد بین المللی کشور به شمار میرود که اتاق البرز در مدت اخیر با راه اندازی سامانه ویژه ای سعی در رفع این نقیصه کرده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خویش به مشکلات صنعتی کشور اذعان داشته و افزود: عدم تعادل در عرضه و تقاضای و تنظیم سرانه مصرف کشورسبب ایجاد مازاد عرضه در بازار بسیاری از کالاهاو همچنین مازاد سرانه مصرف نیز شده است که این عامل زمینه فعالیت ۱۰ الی ۲۰ درصد از ظرفیت واقعی واحد های تولیدی کشور را فراهم آورده است.
بنامولائی بیان کرد: بازاریابی، بازارشناسی و توسعه بازار سه گام اصلی در ساماندهی تولید و بازار به شمار میرود. اما در ایران شاهد هستیم که تویدکنندگان علاوه بر تولید و چرخش ارابه صنعت، بازاریابی و فروش را نیز بر عهده دارند که این امر علاوه بر عدم اجرای تخصصی امور، سبب بروز ضعف و نواقص در چرخه اقتصادی و صنعت کشور می گردد.

 

سید علی موسوی: منطقه آزاد اروند با آغوش باز پذیرای سرمایه گذاران از سایر نقاط کشور است.
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند نیز ضمن اشاره به مزایا، امتیازات و ظرفیت های بی شمار منطقه آزاد اروند بیان نمود: وجود راه های ترانزیتی متنوع، ظرفیت های مختلف تجاری، صنعتی، کشاورزی و گردشگری، امتیازات، تسهیلات و تخفیفات ویژه در راه اندازی واحد های تولیدی، معافیت های مناسب تجاری از مهم ترین ویژگی های این منطقه به شمار میرود.
سید علی موسوی افزود: وجود و فعالیت دو اتاق بازرگانی خرمشهر و آبادان در منطقه آزاد اروند از مهم ترین ویژگی های این منطقه در بهبود شرایط اقتصادی، ایجاد زمینه های فعالیت تجاری و توسعه مراودات بین المللی است و این در حالی است که سایر مناطق آزاد دیگر کشور حتی از وجود یک اتاق بازرگانی نیز بی بهره اند.
ایشان در پایان گفت: منطقه آزاد اروند با ۵۰۰ هزار نفر به عنوان پرجمعیت ترین منطقه آزاد کشور و همچنین دارای ظرفیت ورود گردشگران خارجی بدون نیاز به روادید است. که این دو عامل، کشش مناسب و انگیزه ای مضاعف جهت حضور صنایع کشور جهت عرضه کالاهای خود در بازار این منطقه را می تواند به وجود اورد.

 

شاهمرادی: ۴۵٫۵ درصد از اشتغال استان البرز مختص بخش صنعت است.
رئیس سازمان صمت استان البرز نیز ضمن اشاره به پتانسیل های فراوان منطقه آزاد اروند در جذب سرمایه عنوان کرد: فراهم آوردن شرایط سرمایه گذاری و تخصیص امتیازات خاص این منطقه به فعالان اقتصادی استان البرز می تواند میزان گردش و جذب سرمایه در اروند را به ۲ برابر میزان فعلی افزایش دهد.
شاهمرادی افزود: با توجه به ظرفیت های خرمشهر و قابلیت های استان البرز و همچنین با تعریف بسته های سرمایه گذاری می توان رونق بیشتری به صادرات کالا از این منطقه بویژه عراق داد.
ایشان افزود: استان البرز سردمدار فعالیت صنایع داروئی، بهداشتی و آرایشی به شمار میرود و بخش صنعت در این استان به وضوح بازروی اقتصادی را به حرکت در میآورد. ۴۵٫۵ درصد از اشتغال این استان به بخش صنعت اختصاص دارد که این امر در کنار فعالیت بیش از ۱۵۰ برند برتر از صنایع کشور نشان از قدرت این استا در این شاخه اقتصادی است.

 

در پایان این نشست نیز تفاهم نامه مشترک در زمینه های مختلف اقتصادی و سرمایه گذاری میان دو اتاق خرمشهر والبرز به امضا رسید. بازدید از اماکن صنعتی، تجاری و گردشگری از دیگر برنامه های این هیئت تجاری بود.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا دیدگاهتان را بنویسید

    copyright2020 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ