رییس اتاق مشترک ایران و عمان با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی برای حساب های بانکی ایرانیان مقیم عمان به وجود نیامده است، گفت: پیش بینی می شود حجم مبادلات تجاری دو کشور تا پایان امسال به یک میلیارد دلار برسد. نوشته پیش بینی مبادلات یک میلیارد دلاری ایران و عمان اولین بار در تجارت نیوز پدیدار شد.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی برای حساب های بانکی ایرانیان مقیم عمان به وجود نیامده است، گفت: پیش بینی می شود حجم مبادلات تجاری دو کشور تا پایان امسال به یک میلیارد دلار برسد. محسن ضرابی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و عمان افزایش چشمگیری یافته است، گفت: در سال ۱۳۹۲ حجم مبادلات تجاری ایران و عمان به صورت مستقیم ۲۲۱ میلیون دلار بوده در حالی که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به صورت مستقیم در سال ۱۳۹۶ به ۵۹۷ میلیون دلار رسید.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان افزود: تا به امروز برخی از کالاهای صادراتی ایران مانند میوه و سبزیجات در ابتدا به بندر شارجه صادر و سپس از طریق این بندر به عمان صادر می شود و به عبارتی این حجم از صادرات در گمرک جمهوری اسلامی ایران به نام عمان ثبت نشده است که با راه اندازی بندر سویق امکان صادرات مستقیم این نوع کالاها به عمان فراهم شده است.

ضرابی اظهار داشت: از ۵۹۷ میلیون دلار روابط تجاری دو کشور ایران و عمان در سال گذشته رقم ۵۲۰ میلیون دلار مربوط به صادرات به این کشور و رقم ۷۷ میلیون دلار مربوط به واردات به ایران بوده است. او با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری مستقیم بین دو کشور در ۶ ماهه ابتدای امسال به رقم ۷۶۳ میلیون دلار رسیده است، گفت: دلیل افزایش قابل توجه حجم مبادلات تجاری بین دو کشور ایجاد زیرساخت های لازم از جمله ایجاد خط مستقیم کشتیرانی، برقراری روابط بانکی، صدور ویزای فرودگاهی و ثبت آسان شرکت در عمان بوده است.

ضرابی با اشاره به راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی بین دو بندر خرمشهر – صحار در اواخر سال گذشته، گفت: در سال های گذشته فقط یک خط کشتیرانی بین بندرعباس – صحار وجود داشت که با افزودن یک خط دیگر و نیز امکان صدور ویزای فرودگاهی در عمان، روند تجارت دو کشور ایران و عمان در سال جاری رشد قابل ملاحظه ای یافته است. او ادامه داد: حجم صادرات ایران به عمان در ۶ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۷ درصد رشد داشته است.

در ۶ ماهه ابتدای امسال میزان صادرات ایران به عمان ۴۴۴ میلیون دلار و در مدت مشابه سال گذشته ۲۹۱ میلیون دلار بوده است.

او افزود: همچنین میزان واردات کالا از عمان به ایران در ۶ ماهه اول سال گذشته ۸۷ میلیون دلار بوده که این رقم در ۶ ماهه ابتدای امسال به عدد ۳۱۸ میلیون دلار رسیده که ۲۶۴ درصد رشد را نشان می دهد.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان گفت: تا امروز مشکل خاصی در خصوص حساب های بانکی ایرانی های مقیم عمان که دارای شرکت در آن کشور هستند و قوانین حاکم از جمله ضوابط پولشویی را رعایت کرده اند وجود نداشته است. ضرابی حجم مبادلات تجاری مستقیم بین دو کشور را با توجه به روند صادرات در سال جاری تا پایان سال یک میلیارد دلار پیش بینی کرد.

آخرين مطالب این بخش

0 دیدگاه


    لطفا پاسخی بگذارید

    copyright2019 Khorramshahr Chamber Of Commerce, Industries, Mines and Agriculture

    کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ